Villanova In The Big East Track and Field Championships – Day One

VILLANOVA, PA. 5/12/2017 – Villanova University hosted the Big East Track and Field Championships at the Jumbo Elliott Track.  After the first day of competition the Wildcats occupy 3rd place with 26 points in the men’s events while the women’s team posted 38 points for 2nd place.  In the finals on Saturday the women’s team will have 13 qualifiers and the men will have 10 runners.  In addition there will be four relay titles to be decided, two on both the men’s and women’s side.  There are plenty of points still to be won.

For Villanova Siofra Cleirigh Buttner is the top qualifier in the women’s 1500 Meter run and Ville Lampinen is the top qualifier in the men’s 800 Meter run.

After the first day of competition the men’s and women’s defending champion Marquette Golden Eagles occupy the top spot in each division.  Marquette has 71 points in men’s competition leading DePaul who has 38.  In the women’s events the Golden Eagles lead the Wildcats 46 – 38.  Marquette was strong in the field events which provided the points for the top of the standings.

Villanova earned two championships on the first day of competition.

Women’s Javelin

Caroline Hamilton won the first Big East title of the meet winning the javelin with a throw of 44.51 m.  She was the defending champion in the event.  Hamilton’s personal best was 44.59 set in her previous meet, the Penn Relays.  The Wildcats were strong in the event as Hannah Lee, a freshman, finished third throwing the javelin 39.57 m.  Veronica Scott took sixth place(36.34 m ) and Kristen Erickson was eleventh (28.25 m).

Men’s Pole Vault

The Wildcats Thomas Conboy took the top spot on the podium winning the pole vault with a 4.81 m vault,  a personal best.  Kolby Koeck was fifth (4.36 m) and PJ Succi was sixth (4.21).  Villanova earned 13 points in the event

In the men’s Decathlon Pete Winslow is in 6th place posting 2.,777 points.  He trails Sam Sagan of Marquette who has 3,331 points.

Niki Cleary is competing in the Women’s Heptahlon for Villanova.  She is also in 6th place with 2.278 points.  Monique Fox is in first place earning 3,140 points.


Women’s 1500 Meter Run

Villanova had two runners advance to the final in the event.  Cleirigh Buttner was the top qualifier running a 4:28.25.  She will be joined by Nicole Hutchinson who qualified as the seventh of eight qualifiers running a time of 4:34.14.  Millie Paladino of Providence was in second place after the qualifying heats running a 4:28.27.

Men’s 1500 Meter Run

There will be three Wildcat athletes running in the final.  Zach Swenson (fifth position qualifier) posted a time of 3:51.12, Ben Malone (seventh) turned in a time of 3:52.25, and Logan Wetzel grabbled the eighth spot covering the distance in 3:56.91.  Wetzel finished a mere .09 seconds ahead of Darren Fahy of Georgetown.

Women’s 110 Meter Hurdles

Freshman Danielle Burns goes to the final as the second place qualifier for Nova as she covered the distance in 13.83.  Top qualifier in the event was Adriana Wright of St. John’s who ran a 13.61.  Burns and Wright ran in the same heat.

Women’s 400 Meter Dash

Villanova entered four runners in the event, and all four qualified for the final.  Amari Onque-Shabazz was an automatic qualifier by winning her heat in 56.38. Sidney Hayes (56.12), McKenna Keegan (56.86), and Sarah Knowles (57.59) will join Onque-Shabazz in the event final.  Maya Stephens of St. John’s was the top qualifier with a time of 54.15.

Men’s 400 Meter Dash

Defending champion Harry Purcell was the line Wildcat to advance as he won his heat with a time of 48.22.  Hoya Quincey Wilson turned in the top heat time of 48.15.

Women’s 100 Meter Dash

Melissa June will represent Villanova as the seventh qualifier running the distance in 12.46.  The leading time was posted by Shayna Nwokenkwo of DePaul who got to the finish line in 11.87.

Women’s 800 Meter Run

Angel Piccirillo turned in the second best qualifying time of 2:12.55 to lead a trio of Villanova runners in the final. Rebecca Del Rossi also moved on to the finals running a 2:12.91 in the same heat as Piccirillo.  Jacquelyn Smith will compete in the event final posting a time of 2:15.29.  Georgetown’s Emma Keenan ran the best heat time crossing the finish line in 2:12.25.

Men’s 800 Meter Run

Villanova placed two in the finals with Lampinen running the heats-best time of 1:50.29, and he will be joined by Ishmael Muhammad who ran a 1:52.22, third best.  Georgetown will have three runners; Charles Cooper, Joseph White, and Daniel Anderson, competing for the championship.

Women’s 400 Meter Hurdles

The Wildcats ran one-two in the second heat as Veroncia Scott won the battle with Danielle Burns.  Both will go to the final.  Scott ran a 1:02.38 while Burns turned in a time of 1:03.16.  St. John’s Jasmine Burkett had the only sub-one minute performance running a 59.90 to be the top qualifier.

Men’s 400 Meter Hurdles

There will be three Villanova runners in the finals.  Kyle Cartwright won his heat turning in a time of 54.37.  Konrad Bayer qualified running a time of 56.05 and will be joined by Utsav Deshpande (58.26).  Jarvis Hill of DePaul was the top-qualifier running a 53.76.

Men’s 200 Meter Dash

The Wildcats will have a runner in the 200 Meter final as Sterling Pierce qualified with a time of 21.55.  He will be the third highest qualifier trailing Russell Platt (21.51) of Xavier and Sebastian Feyersinger (21.52) of DePaul.


Women’s 3000 Meter Steeplechase

Brianna Ilarda of Providence set a Big East Championship record covering the distance in 9:56.33, and earned 10 points for the Friars. It was also a stadium record in this event.  The previous record was set by fellow Friar Roisin McGettigan in 2003 running a time of 9:58.26.  The Wildcats Alex Russo finished fourth in the event with a time of 10:39.41 and captured four points.

Men’s 3000 Meter Steeplechase

It was a sweep for Georgetown. For first place Scott Carpenter and Darren Fahy each turned in a time of 8:51.72, but Fahy defended his title finished just in front of Carpenter.  Fellow Hoya Eion Nohilly was third running the race in 9:07.90.  Villanova got sixth place as Casey Comber ran the distance on 9:20.19.

Women’s 10,000 Meter Run

Butler picked up points in the event as Olivia Pratt won the race in a time of 34:14.18.  Brittney Feivor added to the Marquette total finishing second running her race in 34:25.78.  Madeline Perez finished third for Georgetown, she ran a time of 34:40.76.

Men’s 10,000 Meter Run

Providence placed first and third in the event.  Stephen Robertson won the race with a time of 30:08.04.  Tom O’Neill placed third running a 30:12.57 time.  Butler picked up points as Matt Lumbar crossed the finish line behind Robertson.  He ran a 30:11.68 10,000 meter.


Men’s Hammer Throw

DePaul Blue Demons Trevor Kinthytt was the champion with a throw of 62.61m. He led a trio of top five finishers from Chicago as Dominic Marshall finished second (53.64m) and Isaac Jiminez was fifth (43.56m).  DePaul picked up 20 points in the event.  Marquette gathered 11 points in the event as Brendan McKinney was third (52.82m) and Joel McBride took fourth (47.58m).

Women’s Long Jump

Terica Harris of Marquette won the event with a jump of 5.87m to earn 10 points for the Golden Eagles.  DePaul earned 14 points by pacing three long jumpers as Gabrielle Howard was second with a distance of 5.78m.  Jade Nolan (5.69m) was fourth and Sydnee Matthew (5.53m) placed fifth.  Marley Byrne snared a point for Villanova as she was sixth turning in a distance of 5.39m.

Women’s Hammer Throw

Nyla Woods won the event for the Red Storm of St. John’s throwing the hammer 587m.  Marquette turned in a strong performance earning 13 points led by Keely Knolbe who was third with a distance of 49.14m.  Golden Eagle athletes placed third through sixth consecutively.

Women’s Pole Vault

In an event that was nearly a match between Marquette and Villanova it was the Wildcats who earned the most points getting 17 to 16 by the Golden Eagles.  Gemma Tedeschi won the sent with a vault of 3.81m for Marquette.  Bridget Owen of Villanova and Adeline Scelzi both vaulted 3.71m, Owen was second based on fewer misses.  The Golden Eagles placed vaulters in first, fourth, sixth, and seventh place.  Villanova took second, third, fifth, eighth, and ninth place.  St. John’s had the other athlete in the event.

Men’s Long Jump

Villanova picked up 2 points in the event as Stephen Testa finished in seventh place with a jump of 6.86m.  Dwayne Dash of Marquette won the event with a distance of 7.29m.  DePaul posted 10 points in the event as well getting a third place performance from Xavier Taylor who defended his championship with a jump of 7.05m, and a fifth place effort from Brian Mada (7.01m).  Xavier’s Zachary Polk was the runner-up jumping 7.06m.

Men’s High Jump

Daniel Armstrong of Marquette won the event with a jump of 2.15m.  Xavier’s Russell Platt was second (2.0m) and Dakota Thompson from Butler was third jumping 1.9m.

Men’s Javelin

Marquette and Villanova alternated places in the standings.  John Krzyszkowski of the Golden Eagles won the event with a throw if 70.26m.  The second spot went to Villanova as Jack Judge threw a career-record 58.654m.  Third place went to Eric Fellin of Marquette at 56.80m, while Sam Schaud marked 49.06m for Villanova.



Angel Piccirillo Gets To The Finish Line First




Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.